1. خانه
  2. مقالات
  3. قیمت اسلب سنگ گرانیت

قیمت اسلب سنگ گرانیت

محاسبه قیمت اسلب سنگ گرانیت برای یک پروژه تولید اسلب می تواند کمی مشکل باشد زیرا عوامل متعددی در هزینه نهایی اسلب سنگ گرانیت تأثیرگذار هستند. تولید سودآور سنگ عمدتا به اندازه بلوک قابل استخراج بستگی دارد.اکثر مردم این تصور را دارند که هزینه تهیه اسلب سنگ گرانیت برای تمامی سنگ های گرانیت موجود در معادن به یک شکل محاسبه می شود و تقریبا بایستی قیمتی یکسان داشته باشند که این امر درست نیست همین امر سبب قیمت های متغیر در صفحه کابینت های گرانیتی گردیده است. در این مقاله قصد داریم عوامل موثر بر قیمت نهایی اسلب سنگ گرانیت را نام برده و هر کدام را مختصرا برای شما عزیزان توضیح دهیم.

نمودار قیمت اسلب های سنگ گرانیت ایرانی و برزیلی-کابین نت

عوامل مختلف در قیمت سنگ

عوامل زیادی وجود دارد که باید باید در قیمت اسلب سنگ گرانیت در نظر گرفته شود ، کیفیت سنگ و اندازه اسلب، فاکتورهایی مانند سایز اسلب، ضخامت اسلب، جهت برش و نوع فرآوری، بوک مچینگ یا فور مچ بودن سنگ گرانیت، تقاضای بازار، وارداتی بودن سنگ و مقدار سفارش همگی بر قیمت اسلب سنگ تاثیر گذار هستند.اسلب سنگ عموما سنگی است که از برش کوپ هایی با ابعاد بزرگ تولید می شود. برای تولید اسلب سنگ گرانیت از سنگ‌های خام در ابعاد بزرگ استفاده می‌شود.

ضخامت اسلب سنگ گرانیت

ضخامت این نوع سنگ به طور دقیق و استاندارد عموما باید 2 سانتی متر باشد که برای سنگ‌ های صادراتی است و مورد استقبال قرار می‌ گیرد. ضخامت‌ های اسلب 1 سانت 2، 3 و ۴ سانت معمول ترین ضخامت هایی هستند که در بین  آنها ضخامت 2 و 3 بیشتر مورد توجه خریداران قرار میگیرد. ضخامت هم مانند سایز نسبت مستقیم با قیمت خواهد داشت.

برای خواندن مقاله کامل اسلب سنگ گرانیت چیست؟ اینجا کلیک کنید.

اندازه اسلب سنگ گرانیت

اندازه اسلب به کوپ آن بستگی دارد و همیشه این کوپ ها در اندازه‌ی استاندارد نمی‌باشند و نمی‌توانند نیاز‌هایی که قبل از استخراج برنامه ریزی شده را برآورده کنند.بیشتر اوقات قیمت سنگ اسلب با سایز آن نسبت مستقیم دارد. هر چه قدر اسلب سایز بزرگتر، ابعاد متناسب و شکل هندسی منظم‌ تری داشته باشد قیمت بالا تری خواهند داشت.

بوک مچینگ اسلب سنگ گرانیت

در قیمت اسلب سنگ گرانیت چینش جناغی یا بوک مچ اسلب سنگ گرانیت بسیار مهم است. که به دلیل مراحل زمان بر و دقیق در انجام بوک مچینگ از اسلب هایی که از یک کوپ واحد برش خورده اند و طرح یکسانی دارند استفاده می‌شود. بوک مچ بودن اسلب سنگ گرانیت می تواند بسیار پرهزینه باشد ، زیرا در هنگام تولید قطعات برش خورده به طور کلی ضایعات زیادی وجود دارد. اما جلوه تمام شده از سنگ گرانیت می تواند خیره کننده باشد و هیچ چیز نمی تواند با زیبایی دو تخته بوک مچ به عنوان دیوارپوش مطابقت داشته باشد. انتخاب صفحات بوک مچ گاهی اوقات وقت گیر است زیرا نمی توان ویژگی های طبیعی اسلب های سنگ گرانیت را پیش بینی کرد.

قابلیت بوک مچ شدن اسلب سنگ گرانیت-کابین نت

قطعات بزرگ و کوچک اسلب سنگ گرانیت

قیمت اسلب سنگ گرانیت به اندازه قطعات برش خورده از کوپ بستگی دارد ، به طور کلی برای تولید یک قطعه بزرگ به یک کوپ کامل احتیاج است ، درصورتی که می توان از یک کوپ کامل قطعات کوچکتر را نیز برش داد. قطعات بزرگ درصد بالاتری از اتلاف را دارند در نتیجه به هزینه تولید اضافه می شود و قیمت اسلب سنگ گرانیت را افزایش می دهد. به همین دلیل نمی توان از قیمت اولیه برآورد شده برای اسلب سنگ گرانیت به عنوان قیمت نهایی هر اسلب استفاده کرد. به طور کلی ما نمیتوانیم قیمت مشخصی را برای اسلب های سنگ گرانیت مشخص کنیم زیرا از اسلب سنگ گرانیت  هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی استفاده می شود. علاوه بر این موضوع، قیمت گذاری سنگ به عوامل زیادی بستگی دارد. اسلب های سنگ گرانیت به دلیل داشتن شرایط متفاوتِ تشکیل شدن، هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند، بر همین اساس قیمت آنها یکی نیست. در ادامه عوامل موثر در قیمت سنگ گرانیت را ذکر کرده و هر یک را توضیح می دهیم. موارد زیادی هستند که بر روی قیمت اسلب سنگ گرانیت تاثیر می گذارند. این فاکتور ها مربوط می شوند به استخراج و فرآوری اسلب سنگ گرانیت.

روش استخراج سنگ گرانیت

سنگ گرانیت باید با دقت استخراج شود و ترجیحاً به عنوان بلوک های بزرگ برداشته شود. اولین قدم برداشتن “بلوک اولیه” است که یک تکه سنگ بزرگ است که از دیواره معدن شل شده است. این امر اغلب با حفاری یا انفجار حاصل می شود.هنگام حفاری و انفجار ، مهم نیست که سنگ خرد شود. برای جلوگیری از این امر ،ابتدا با روش سوراخ كردن یك سری سوراخ بر روی سنگ ایجاد می کنیم تا خط برش را مشخص كند. برخی از سنگها نسبت به بقیه آسان تر برداشت می شوند که همین امر در قیمت اسلب سنگ گرانیت تاثیرگذار است ، فاصله بین سوراخ های مته بایستی مناسب باشد. مهم این است که استفاده از مواد منفجره را تا آنجا که ممکن است محدود کنید چون در قیمت اسلب سنگ گرانیت اثر می گذارد، فقط انواع ضعیف تر را انتخاب کنید.سنگ گرانیت جز سخت ترین سنگ های ساختمانی به حساب می آید، بنابراین برای استخراج این سنگ باید از ماشین آلات و ابزارهایی استفاده کرد که بتوانند سنگ گرانیت را برش بزنند.استفاده از این دستگاه ها پر هزینه می باشد، به همین دلیل قیمت اسلب سنگ گرانیت از سنگ های دیگر گران تر می باشد. بعد از سنگ گرانیت، سنگ تراورتن مقاوم ترین سنگ می باشد و در رده سوم، سنگ مرمریت و مرمر از مقاومت بیشتری برخوردارند.پس هر چقدر سنگ نرم تر باشد هزینه ی استخراج آن سنگ کمتر است و قیمت اسلب سنگ پایین تر می شود، اما هزینه ی فرآوری سنگ طبیعتا بیشتر می شود. همواره استخراج سنگ هزینه های سنگین تری در مقایسه با تولید و فرآوری سنگ دارد.

نوع فرآوری سنگ گرانیت

سنگ های گرانیتی به دلیل سخت تر بودن سنگ، مدت زمانی که برای برش سنگ ها به کار می رود بسیار بیشتر از سنگ های نرمتر مانند مرمریت است. در نتیجه قیمت اسلب سنگ گرانیت به مراتب بالاتر از اسلب سنگ های مرمریت است، چون زمان و تجهیزات بیشتری برای برش و تولید اسلب ها صرف می شود.عملیاتی فراوری که بر روی سنگ گرانیت انجام می دهند عبارت است از: برش قواره یا بلوک سنگ گرانیت به ضخامت های استاندارد با ماشین آلات متناسب با سنگ، استفاده از تقویت کننده ها، استفاده از اپوکسی، ساب، صیقل و پرداخت سنگ ساختمانی، رنگ کردن کردن سنگ، اندازه برش طولی و عرضی سنگ، استفاده از توری.تفاوت در هزینه های فرآوری و تولید سنگ گرانیت به دلیل یکسری عوامل می باشد مانند: ضخامت سنگ،شفافیت،ساب و برش سنگ،صادراتی یا وارداتی بودن سنگ،کیفیت و آنالیز سنگ، رنگ و طرح سنگ، قطر و ابعاد سنگ، سورت دقیق سنگ،تراکم بالا،تخلخل کم،صیقل پذیری،رگه های موجود در سنگ،روش های برش سنگ و حمل و نقل موارد دیگری هستند که بعد از عملیات فراوری سنگ بر روی قیمت اسلب سنگ گرانیت تاثیر می گذارند. بعد از تولید و فرآوری سنگ با ابعاد استاندارد، قیمت گذاری بر روی سنگ انجام می شود و آن را به بازار سنگ می فرستند. مهم ترین فاکتوری که در این اینجا بر روی قیمت اسلب سنگ گرانیت تاثیر می گذارد، میزان استفاده و کاربردهای آن است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed