1. خانه
  2. مقالات
  3. چوب ترمو ایرانی

چوب ترمو ایرانی

چوب ترمو یک چوب مهندسی شده است که عیب های چوب طبیعی را برطرف کرده است از یک رو نزدیک ترین چوب مهندسی ساز به چوب طبیعی چوب ترمو است.از همین رو کشور هایی که در صنعت چوب دستی در کار دارند اقدام به تولید چوب ترمو کرده اند.ایران هم یکی از تولید کنندگان این محصول است ترمو ایرانی یکی از بهترین چوب ترمو ها است در این مقاله اطلاعاتی در مورد این محصول به شما میدهیم.یکی از دلایل محبوب بودن این چوب ترمو ها کیفیت زیبایی استحکام و چندین مزایای دیگر این چوب ها است اما همه این موارد را فقط میتوان در چوب ترمو فنلاندی مشاهده کرد این چوب ترمو با ورود به بازار ایران بسیار طرفدار پیدا کرد و کم کم جای خود را در بازار محکم کرده بود که با وجود مشکلاتی دیگر نتوانست وارد بازار ایران شود ولی همچنان مصرف کنندگان خواستار این چوب ترمو بودند.

از همین رو تولید کنندگانی که در صنعت چوب بودند اقدام به تولید چوب ترمو ایرانی کردند که سعی کردند این چوب ها را بسیار شبیه به چوب ترمو فنلاندی تولید کنند اما مشکلات زیادی داشتند که تولید این چوب ترمو ایرانی بسیار فرق داشت با چوب ترمو فنلاندی به دلایل مختلفی این چوب ترمو ایرانی فرق زیادی با چوب ترمو فنلاندی دارد نداشتن تجهیزات پیشرفته نداشتن دانش فنی کافی موجب شده بود که در تولیدات اولیه چنگی به دل نزند این چوب ترمو های ایرانی ولی طی تجربیات زیاد در تولید امروزه موفق شده اند چوب ترمو ایرانی را با بهترین تجهیزات و دانش فنی بالایی در این صنعت تولید بکنند و برای رقابت با باقی چوب ترمو ها در سراسر جهان رقابت بکنند.دلیل این پیشرفت ها در تولید چوب ترمو هم در ایران به وجود امدن شرکت هایی که با استفاده از تجهیزات به روز اقدام به تولید کرده اند.
سالیزوود و مازند چوب آریا شرکت های تولید کننده چوب ترمو ایرانی با کیفیت بالا و در حد رقابت با بهترین های این صنعت هستند در این مقاله توضیح کوتاهی درباره این دو شرکت تولید کننده چوب ترمو ایرانی به شما میدهیم.

چوب ترمو سالیزوود

چوب ترمو سالیزوود

یکی از بهترین شرکت های تولید کننده ترموود ایرانی سالیزوود است این شرکت همواره در تلاش است که چوب ترمو را با بهترین کیفیت به مشتریان دهد.این شرکت با تحقیقات بر روی بهترین نوع این چوب ها توانسته است که محصول تولیدی خود را به بالاترین سطح کیفیت برساند و با شرکت های خارجی رقابت کند این شرکت توانسته این چوب هارا با ابعاد مختلف تولید بکند در مورد قیمت این چوب ترمو ها باید بگوییم نسبت به رقیبان خود در داخل کشور قیمت بسیار مناسبی دارد و مشتریان میتوانند چوب ترمویی با کیفیت بالا و قیمت مناسب داشته باشند.شما میتوانید با مراجعه به سایت کابین نت اطلاعاتی درباره ابعاد مختلف و قیمت چوب ترمو سالیزوود را به دست اورید.اما این شرکت ها هنوز نتوانسته اند چوب ترمو ایرانی را به سطح چوب ترمو فنلاندی برسانند اما همواره در تلاشند تا چوب ترمو خود را به سطح ان ها برسانند.

چوب ترمو سالیزوود

چوب ترمو مازند چوب آریا

اولین شرکت تولید کننده چوب ترمو در ایران شرکت مازند چوب اریا است این شرکت سابقه ای 20 ساله در صنعت چوب در ایران اولین شرکتی است که اقدام به تولید چوب ترمو ایرانی با تکنولوژی فنلاندی است.این شرکت در سال 1396 با تحقیقات بسیار زیادی و با خرید دستگاه ها و با اوردن متخصصین فنلاندی خط تولید چوب ترمو را در ایران به را انداخت.تمام مواد اولیه این شرکت از بهترین درختان است.علت محبوبت این چوب ترمو در بین مشتریان نزدیک بودن از هر لحاظ این چوب ترمو ایرانی به چوب ترمو تولید شده توسط فنلاندی ها است.قیمت مناسب این ترموود ها نسبت به کیفیت بالای ان یکی دیگر دلایل شناخته شدن این شرکت در ایران است. با توجه به توان حجم تولید سالانه بیش از ۱۹ هزار متر مکعب این مجموعه قادر است، تمام نیاز بازار داخلی و بخشی از منطقه را نیز تامین نماید. . عضویت شرکت مازند چوب آریا در موسسه بین‌المللی ترمووود فنلاند به عنوان اولین و تنها عضو رسمی ایرانی این موسسه، دلیل دیگریست بر صحت مطالب مذکور و افتخاریست برای ایران زمین.

چوب ترمو مازندچوب

چوب ایرانی نسبت به چوب ترمو تولید شده توسط کشور های خارجی قیمت بسیار پایین تر و مناسبی دارد این قیمت پایین دلایل خودش را دارد ما بخشی از این دلایل که چرا قیمت این چوب ترمو ها پایین است را برای شما مینویسیم.یکی از دلایل قیمت کمتر این است که با اینکه محصولات ایرانی کیفیت بالایی دارد اما هنوز به ان کیفیتی که چوب ترمو فنلاندی و باقی ترمو های تولید شده توسط کشور های فعال در حوزه چوب ترمو نرسیده است.و برای همین قیمت کمتی نسبت به انها دارد.دلیل دیگری که چوب ترمو ایرانی از نظر اقتصادی برای مصرف کنندگان در ایران مناسب است این است که این چوب های ترمو تولید ایران است و واراداتی نیست که قیمت ان بالاتر برود.این دو دلیل شاید دلایل باشند که بر روی قیمت چوب ترمو ایرانی تاثیر میگذارند.

چوب ترمو ایرانی

رنگ چوب ترمو

رنگ کردن چوب ترمو یکی از مهم ترین بخش هایی است که میتوان برای چوب ترمو انجام داد برای کارفرمایان همواره دغدغه استفاده از رنگ مناسب برای چوب ترمو وجود داشته اکثر مصرف کنندگان نگران پوسته پوسته شدن و از بین رفتن رنگ رویه چوب ترمو به مرور زمان هستند. رنگ کردن ترمو علاوه بر زیبایی که به چوب ترمو میدهد باعث ماندگاری بیشتر آن نیز می گردد. امروز در این مقاله می خواهیم رنگ کردن چوب ترمو و هر چه مربوط به آن است را مورد بررسی کامل قرار دهیم
همانطور که در متن بالا گفتیم رنگ کردن چوب ترمو باعث ماندگاری آن میشود و شما میتوانید با رنگ کردن چوب ترمو به راحتی سالیان سال از این چوب های ترمو شده استفاده نمایید اما این رنگ ها رنگ های خاصی هستند که با استفاده از آن ها عمر چوب ها طولانی تر میشود.چوب ترمو ها دارای بافت های نزدیک به چوب طبیعی هستند و رنگ هایی که استفاده میشود نباید طوری باشد که طرح این بافت هارا از بین ببرد برای اینکه این بافت ها تمام زیبایی ترموود ها هستند.
چوب ترمو ها دارای مقاومت بالایی هستند ما میتوانیم مقاومت این چوب ترمو هارا نیز افزایش دهیم یکی از راه هایی که میتوان انجام داد این است که چوب ترمو را رنگ کنیم با این کار مقاومت چوب ترمو بیشتر میشود و ما میتوانیم با خیال آسوده از آن استفاده کنیم. رنگ کردن چوب علاوه بر اینکه مقاومت چوب را بیشتر میکند زیبایی زیادی هم به چوب ترمو شما میدهد.

چوب ترمو ایرانی

بهترین شرکت های تولید کننده رنگ چوب ترمو

رنگ های چوب ترمو رنگ های خاصی هستند و هر شرکتی توانایی تولید این رنگ هارا ندارد برای همین کشورها و شرکت های محدودی توانایی تولید رنگ چوب ترمو را با بالا ترین کیفیت دارند قیمت این رنگ ها به دلیل همین و اینکه فقط برای این نوع چوب ها قابل استفاده هستند بالا می باشد.
کشور هایی همچون آلمان، اسپانیا، روسی  و فنلاند معروف ترین و بهترین شرکت ها در حوزه تولید رنگ چوب ترمو هستند و در دنیا بیشترین استفاده را دارند.

بهترین و با کیفیت ترین رنگ چوب ترمو

رنگ چوب ترمو آلمانی بهترین کیفیت را بین این رنگ ها دارد و تاکنون مشتری ها در استفاده از این رنگ ها به مشکلی بر نخوردند و طرفداران زیادی حتی در کشور ما دارد.
فنلاندی ها همیشه از همه لحاظ در حوزه چوب ترمو بهتر از همه کشورها عمل کرده اند و در حوزه تولید رنگ چوب ترمو هم بهترین هستند. البته قابل ذکر است که در این حوزه رقیبانی نزدیک به خود دارند و این رقابت باعث شده است که همه این کشور ها سعی داشته باشند بهترین رنگ را تولید کرده و به بازار عرضه کنند.
یکی دیگر از کشور هایی که توانسته رنگ هایی با کیفیت بالا تولید نماید روسیه است. رنگ چوب ترمو روسی بسیار در دنیا پر طرفدار است این رنگ ها پوشش خوبی دارند و میتوانند برای محیط های معمولی و به دور از عوامل فرسودگی بسیار کارامد باشند و اجرا کنندگان میتوانند در این شرایط از این رنگ استفاده نمایند.

مقاومت چوب ترمو در برابر نور خورشید و اشعه یو وی

چوب ترمو امروزه یکی از پرطرفدار ترین متریال هایی است که مورد استفاده مصرف کنندگان قرار میگرد مصرف کنندگان این چوب ترمو را در تمام شرایط مورد استفاد قرار میدهند اما یکی از سوالاتی که ذهن آنها را درگیر کرده است این است که آیا این چوب ترمو ها در برابر آب باران و نور خورشید مفاومت دارند یا نه؟ ما در این قسمت کاملا به این موضوع پرداخته ایم و شما با استفاده از این مطلب می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید. یکی از دلایلی که باعث شده است مشتریان برایشان سوال ایجاد شود که آیا چوب ترمو در برابر نور خورشید مقاومت دارد یا نه این است که در مورد مشابه در چوب طبیعی در برابر نور آفتاب مشکلاتی پیش می آید. پرتو های فرابنفش خورشید در زمان کوتاهی موجب می شود که رنگ چوب به کلی تغییر پیدا کند. این تغییرات به صورتی است که به مرور زمان در طول چند هفته به کلی قابل مشاهده هستند. در واقع موردی که باعث می شود این اتفاق رخ دهد این است که نور ماورا بنفش خورشید لیگنین چوب را تجزیه می کند حالا سوالی که پیش می آید این است که لیگنین چوب چیست؟ لیگنین چوب یک ترکیب شیمیایی است که باعث می شود بافت سلولی یک درخت حفظ شود. اگر چوب ها طولانی مدت در معرض این نور قرار گیرند منجر به تجزیه سلولز خواهد شد که یک عنصر اصلی در دیواره سلول های گیاهی است این تجزیه شدن عملکرد خوبی برای چوب نیست سطح چوب را نرم و ضعیف می کند و در نهایت باعث دفورمه شدن و تغییر رنگ چوب خواهد شد.شرکت های بزرگ تولید کننده چوب ترمو همواره در تلاشند محصولاتی که تولید می کنند بدون عیب و نقص باشد یکی از موارد اصلی که به آن پرداخته اند این است که کاری کنند که چوب ترمو در برابر نور مستقیم خورشید مشکلی در ساختار و بافتش ایجاد نشود و ثبات رنگ و ماندگاری داشته باشد. البته که این ثبات رنگ و ماندگاری چوب ترمو بستگی به روش تولید آن دارد. یکی از روش هایی که در حین ترمو کردن چوب انجام می دهند افزایش گرمای چوب در حین تولید است این کار در نتیجه باعث فشرده سازی چوب می شود و سبب جلوگیری از انقباض چوب در برابر نور خورشید می شود. یکی دیگر از راه هایی که موجب می شود تا چوب ترمو ثبات رنگ داشته باشد این است که ما چوب ترمو را رنگ کنیم فرآیند رنگ کردن با رنگ های خاصی صورت می گیرد در این موارد رنگ  کردن باعث ایجاد ثبات رنگی در چوب ترمو می شود و همواره باعث می شود مقاومت چوب ترمو در برابر نور آفتاب بالا رود.

مقاومت چوب ترمو در برابر آب باران و رطوبت

ضد آب کردن در تمام چوب ها حتی چوب های معمولی هم امکان پذیراست اما چوب معمولی وقتی ضد آب می شود حالت طبیعی بودن را که در چوب طبیعی مشاهده می کنیم را از دست میدهد. این سوال پیش می آید که چرا وقتی چوب معمولی ضد آب می شود تغییر حالت می دهد؟ اینکه چرا حالت طبیعی خود را از دست میدهد این است که فرآیند ضد آب شدن با استفاده از پوشش های مواد و روکش ها است در این حالت ظاهر چوب و بافت چوب از بین می رود و همین موجب می شود بافت و گره های چوب فرم طبیعی خود را از دست بدهند و دیگر آن حس طبیعی بودن را به مشتری ندهند و از نظر مشتری یک ماده مصنوعی باشد. اما برای چوب ترمو همه چیز فرق می کند چوب ترمو طی فرآیند ضد آب شدن هیچ تغییری نمی کند و مانند چوب طبیعی به نظر میرسد و ما شاهد هیچ گونه تغییری در رنگ و بافت چوب ترمو نمی باشیم. چوب ترمو وقتی ضد آب می شود جدا بر اینکه حداقل رطوبت را جذب میکند فواید بسیار خوبی هم دارد برای مثال به چند فواید اشاره کرده ایم:

فواید ترمو کردن چوب

ضد آب کردن چوب ترمو باعث می شود از انبساط و انقباض چوب تغییرات دمای محیط ناشی جلوگیری شود.در چوب طبیعی موریانه و حشرات زیادی به دلیل وجود مواد مغذی و آب در بافت چوب وجود دارند که از آن تغذیه کرده و باعث نابودی چوب می شوند اما چوب ترمو ضد آب در مقابل حشرات و موریانه ها مقاومت بسیار بالایی دارند برای همین این چوب ها کاربردهای زیادی در نمای ساختمان و تمام فضاهای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد. چوب ترمو های ضد آب کاملا طبیعی هستند و اصلا برای سلامتی انسان کوچیک ترین ضرری ندارند همین باعث شده است که این چوب هارا بتوان در اطراف استخر ها نیز استفاده نمود.

Rate this post

12 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed