کابینت پولیشی

کابینت پولیشی یکی از انواع کابینت آشپزخانه قابل اجرا در منازل بوده که تداعی کننده سبک مدرن است. این کابینت شبیه به کابینت ممبران می باشد با این تفاوت که به جای استفاده از روکش پی وی سی،هنگام تولید این نوع از کابینت ها بر روی ام دی اف خام از رنگ پولیش استفاده می گردد و این رنگ بر روی ام دی اف خام اسپری می شود .در ایران اکثر افراد کابینت پولیشی را با نام کابینت انزو می شناسند. در صورتی که کابینت انزو نام یک برند ایتالیایی طراح آشپزخانه است و کابینت پولیشی یکی از انواع کابینت های قابل اجرا در فضای آشپزخانه می باشد که شباهت زیادی با طرح های اجرا شده توسط برند انزو دارد. بر خلاف کابینت های ملامینه که از ام دی اف با ضخامت 16 میلی متر ساخته شده اند ضخامت ورق های ام دی اف در کابینت پولیشی 25 میلی متر است.روکش در کابینت های پولیشی به مراتب ضخیم تر از کابینت های ممبران است، کابینت پولیشی توسط دستگاه های سی ان سی برش داده می شود. اکثر کابینت های پولیشی به رنگ سفید براق هستند، کابینت های پولیشی به دلیل فرآیند تولید و مواد به کار رفته در ساختشان قیمت بالاتری نسبت به انواع کابینت های ممبران دارند.

 

کابینت پولیشی شیک و جذاب-کابین نت

به طور کلی پولیش روشی است که در بسیاری از فرآورده ها برای از بین بردن نقص های سطوح و براق شدن آن ها استفاده می شود، یکی از نمونه های آن سطوح ام دی اف می باشد. پولیش در اصل نوعی ماده خمیری شکل به رنگ سفید می باشد که بر روی سطوح کابینت ام دی اف قرار می گیرد و یک لایه شیشه ای مانند به ضخامت 3 میلی متر بر روی سطوح درب کابینت ایجاد می کند.پولیش یک نوع رنگ و پوشش است که علاوه بر زیبا تر کردن سطوح کابینت آشپزخانه در نگه داری آن هم نقش بسزایی دارد و از خراب شدن آن جلوگیری می کند، به همین دلیل کابینت پولیشی دارای طول عمری بالا می باشد. پوششی که بر روی این نوع از کابینت ها قرار می گیرد سبب می شود تا در صورت ریختن مایعات بر روی سطوح کابینت پولیشی هیچ گونه اثر و لکه ای بر جای نماند.رنگ سفید کابینت پولیشی باعث می شود تا از نظر بیننده فضای آشپزخانه بزرگتر دیده شود و مناسب فضاهای کوچک نیز می باشد.

کابینت پولیشی رنگ سفید-کابین نت

مزایای کابینت پولیشی

1-مقاومت در برابر خمش
کابینت های پولیشی به دلیل قرار گیری 3 میلی متر از رنگ پولیشی بر روی سطحشان کاملا مقاوم هستند. این لایه شیشه ای مانند،سبب محکم تر شدن ورق ام دی اف می گردد . بر خلاف ام دی اف های دیگر، در این نوع از کابینت ها درب کابینت به هیچ عنوان دچار تاب خوردگی نمی شود.رنگ پولیشی سبب استحکام هر چه بیشتر درب های کابینت شده است به طوری که حتی با اعمال فشار مستقیم هم نمی توان درب کابینت ها را خم کرد.
2-مقاوم در برابر رطوبت
از ویژگی های دیگر کابینت پولیشی که سبب شده تا افراد تمایل بیشتری به استفاده از این کابینت در منازل خود داشته باشند خاصیت ضد آب بودن آن است .در بقیه انواع کابینت ها مانند کابینت های ملامینه لبه های کار روکش نمی شوند و فقط با نوار پی وی سی پوشانده می شوند که ممکن است به مرور زمان در اثر عدم استفاده از چسب مرغوب این نوارها از لبه های ام دی اف جدا شده و باعث نفوذ رطوبت به داخل ام دی اف و تاب خوردگی آن شود. اما در کابینت های پولیشی هنگام پاشش رنگ بر روی سطح کار، روی لبه های کار نیز رنگ پولیشی پاشیده می شود که این امر سبب ایجاد سطحی ضد آب در کابینت ها ی پولیشی می گردد.

3-مقاومت در برابر ضربه
یکی دیگر از ویژگی های کابینت پولیشی مقاومت بالای آن در برابر ضربه های احتمالی است که به کابینت ها وارد می شود.آشپزخانه مکانی پر تردد و کاربردی است و امکان وارد شدن ضربه به هر قسمت از اجزای کابینت ها وجود دارد، کابینت های پولیشی به دلیل لایه ای از پولیش که بر روی سطوح آن ها قرار دارد در مقابل ضربه های ناگهانی دچار فرو رفتگی نمی شوند.

کابینت پولیشی پر طرفدار رنگ سفید-کابین نت

معایب کابینت پولیشی

1-خش پذیری
هر چند که لایه ای از پولیش بر روی کابینت ام دی اف قرار گرفته سبب مقاومت آن شده است.اما لازم به ذکر است یکی از معایبی که کابینت پولیشی دارد آسیب پذیری بالای آن در مقابل اجسام تیز است که به راحتی سطح این نوع از کابینت ها دچار خراش می شود.
2-عدم تنوع رنگ
کابینت پولیشی فقط در رنگ سفید اجرا می شود و همین تک رنگ بودن و نداشتن حق انتخاب رنگ مورد نظر برای کابینت آشپزخانه یکی دیگر از معایب این نوع از کابینت ها می باشد.

3-هزینه بر بودن
ایجاد فضای مناسب برای تولید این نوع از کابینت ها کمی دشوار است برای تولید آنها نیاز به فضایی کاملا ایزوله و دستگاه هایی تماما اتوماتیک می باشد که تامین آنها هزینه بر بوده و بر روی قیمت تمام شده کابینت پولیشی تاثیر گذار است. به همین دلیل قیمت این نوع از کابینت ها از انواع دیگر بیشتر می باشد.

نحوه اجرای کابینت پولیشی

در ابتدا بایستی خمیر پولیش را با استفاده از حلال رقیق کنند تا به صورت مایع در بیاید. برای رقیق کردن خمیر پولیش از تینرهای روغنی استفاده می کنند.بعد از رقیق شدن خمیر پولیش آن را به داخل پیستوله می ریزند و سپس بر روی سطح کار می پاشند. این کار بایستی در فضایی کاملا ایزوله و عاری از هر گونه گرد و غبار باشد، برای انجام عمل پاشش رنگ بر روی سطوح کابینت حتما بایستی ورق ها تراز باشند تا عملیات پاشش به صورت یکسان در سطوح صورت پذیرد. اگر سطح کار تراز نباشد ضخامت پولیش در قسمت های مختلف کار متفاوت می شود. به طور مثال یک جا از ام دی اف دارای 2 میلی متر از مواد پولیشی خواهد بود و جای دیگر 3 میلی متر که این امر در زیبایی و پایان کار کابینت تاثیر گذار خواهد بود و باعث خراب شدن کابینت پولیشی می گردد.

س از پاشیدن رنگ بر روی سطوح اجازه می دهند رنگ کاملا خشک شود . سپس با استفاده از یک سنباده نرم سطوح کار را ساب میزنند، برای اینکار ابتدا از سنباده نرم 400 و سپس از سنباده 600 برای ساب زدن استفاده می نمایند.بعد از اتمام عملیات ساب زدن مرحله دوم پاشش رنگ پولیش آغاز می شود و همان روند سری اول را تکرار می کنند، یعنی پس از پاشش رنگ فرصتی می دهند تا رنگ کاملا خشک شود و سپس سنباده می زنند. این کار را تا چهار مرحله انجام می دهند به طوری که در انتهای کار ضخامتی حدودا 3 میلی متری از مواد پولیش بر روی سطح کار قابل مشاهده خواهد بود.به این صورت که ام دی افی که در حالت عادی 16 میلی متر ضخامت دارد در اثر فرآیند پولیش کاری ضخامتی حدودا 19 میلی متری پیدا خواهد کرد و یک لایه ای مانند شیشه بر روی سطوح ام دی اف قرار می گیرد که سبب مدرن شدن هر چه بیشتر این نوع از کابینت ها می گردد.به کار گرفتن یک استاد رنگ کار ماهر برای انجام این کار بسیار حائز اهمیت است.بعد از اتمام 4 مرحله پاشش رنگ بر روی سطوح ام دی اف استاد کار سطح ام دی اف را با استفاده از یک سنباده بسیار نرم ساب می زند و بعد از ساب زدن با استفاده از یک نمد یا پنبه ای که چرب شده است سطح ام دی اف را پولیش می زند. این قسمت از کار در نمای کابینت پولیشی بسیار اهمیت دارد، زیرا سبب می شود تا بیننده احساس کند که یک لایه از شیشه بر روی ام دی اف چسبانده شده است، در صورتی که اینگونه نیست فقط رنگ پولیشی بر روی ام دی اف ها قرار دارد که ظاهری شیشه مانند به کار داده است.

قیمت کابینت پولیشی

قیمت کابینت پولیشی نسبت به سایر کابینت ها بالاتر است زیرا دراین نوع از کابینت ها رنگ آمیزی به صورت پاششی بر روی ام دی اف ها صورت می گیرد. برای رنگ آمیزی به این روش شما نیاز به یک مکان کاملا تمیز و عاری از هر گونه گرد و خاک خواهید بود تا هنگام رنگ آمیزی که حساسیت کاری بالایی دارد هیچ گونه گرد و غباری بر روی سطح ام دی اف ها نچسبد و باعث ایجاد خرابی در کار نگردد.فراهم نمودن این فضای ایزوله و دستگاه های اتوماتیک و پیشرفته ای که برای ساخت ورق های ام دی اف پولیشی مورد استفاده قرار می گیرند نیازمند صرف هزینه بالایی است در نتیجه کابینت های که به روش پولیشی تولید می گردند قیمت بالاتری از سایر کابینت ها دارند.

نگهداری و مراقبت از کابینت پولیشی آشپزخانه

در صورتی که کابینت پولیشی آشپزخانه تان را به طور مرتب تمیز نمایید و صیقل دهید می توانید برای مدت طولانی تری از آنها استفاده نمایید.
1-تمیز کردن روزمره
برای تمیز کردن کابینت های پولیشی شما می توانید با استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم سطوح کابینت را تمیز نمایید.با این روش لکه های چربی به راحتی از سطوح کابینت پاک می شوند.
2-تمیز کردن لکه های سخت
برای پاک کردن لکه های معمولی کابینت پولیشی از مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی می توان استفاده کرد، اما اگر با این روش لکه ها از سطح کابینت پاک نشد بایستی از سرکه برای پاک کردن استفاده نمایید .روش استفاده از سرکه جهت پاک کردن لکه ها به این صورت می باشد که شما بایستی 1 فنجان از سرکه را با حدود 2 فنجان آب گرم مخلوط کرده و داخل اسپری بریزید، سپس این مخلوط را بر روی لکه های کابینت اسپری نمایید و اجازه دهید تا مخلوط سرکه با لکه ها واکنش نشان دهد، پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از پارچه ای نرم سطوح کابینت را پاک کنید.
-نکته: به هیچ عنوان از مواد شوینده ساینده و پارچه های زبر برای پاک کردن سطوح کابینت پولیشی استفاده ننمایید زیرا سبب ایجاد خط و خراش بر روی آن می شود.
3-پولیش کردن
برای پولیش کردن سطوح کابینت ها شما می توانید با استفاده از مخلوط نصف فنجان آب لیمو و یک فنجان روغن زیتون که داخل اسپری ریخته اید سطوح کابینت پولیشی را مجددا براق نمایید.برای این کار پس از تمیز کردن سطوح از هر گونه گرد و غبار و لکه ها، این مخلوط را بر روی سطوح کابینت ریخته و با استفاده از یک پارچه نرم مالش دهید تا جلای خود را بدست آورد.پس از پایان کار با استفاده از دستمالی دیگر سطوح را از اضافات مخلوط پاک نمایید.

5/5 - (42 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed