کابینت چوبی

چوب یکی از متداول ترین موادی است که امروزه در کابینت آشپزخانه استفاده می شود.هنگام بازسازی آشپزخانه یا راه اندازی آشپزخانه باید در مورد متریالی که می خواهید در کابینت آشپزخانه خود استفاده نمایید تصمیم بگیرید. شما می توانید طیف گسترده ای از مواد را جهت استفاده در آشپزخانه تان استفاده نمایید اما همواره کابینت چوبی انتخابی بسیار محبوب برای آشپزخانه شما خواهد بود.پس از اینکه تصمیم گرفتید که از کابینت های چوبی برای طراحی آشپزخانه تان استفاده کنید در قدم بعدی باید نوع چوبی که می خواهید برای ساخت کابینت ها مورد استفاده قرار گیرد را انتخاب نمایید.چوب ماده ای طبیعی است که هر کدام از چوب های موجود در طبیعت از نظر رنگ،دانه بندی و بافت با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است با گذر زمان و یا با قرار گرفتن در معرض نور خورشید رنگشان تغییر کند.

 

کابینت چوبی شیک و خاص-کابین نت

به طور مثال چوب گیلاس دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز می باشد  و از محبوب ترین چوب های طبیعی با بافتی کاملا یکدست است که در کابینت چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که در معرض نور خورشید قرار گیرد به مرور زمان تیره می شود، از لحاظ قیمت چوب گیلاس نسبت به برخی از چوب های طبیعی موجود در بازار گران تر می باشد.چوب افرا گزینه دیگری است که مناسب استفاده در کابینت های آشپزخانه می باشد.چوب افرا از چوب گیلاس سبک تر بوده و بافت نرم تری دارد و برای رنگ آمیزی مناسب تر است.اگر به دنبال چوبی هستید که دارای بافت و گره های برجسته تر باشد بلوط قرمز بهترین گزینه می باشد چوب بلوط به دلیل رنگ و بافت غنی ای که دارد مورد توجه بسیاری از صاحبان منازل قرار گرفته است.از نظر قیمتی گزینه دیگری که می توان در کابینت چوبی آشپزخانه مورد استفاده قرار داد چوب کاج است. کاج دارای قیمتی مناسب تر نسبت به بقیه چوب های طبیعی است و ظاهری کاملا سنتی به محیط آشپزخانه می دهد، کاج چوبی نرم بوده و نسبت به بقیه چوب های طبیعی که در ساخت کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند راحت تر خراشیده می شود.چوب دیگری که از نظر کیفیت و دوام در سطح بالاتری از بقیه چوب ها قرار می گیرد چوب ماهون است که بومی مناطق آمریکا بوده و به عنوان برترین چوب جهت ساخت کابینت چوبی شناخته شده است. این چوب با رنگ قهو ه ای مایل به قرمز جلایی بسیار زیبایی دارد و قیمت آن از چوب کاج و بلوط به مراتب بیشتر است.

کابینت چوبی در آشپزخانه بزرگ-کابین نت

انتخاب چوب برای کابینت آشپزخانه چوبی تحت تاثیر یکسری عوامل می باشد که این عوامل عبارتند از:1- مقاومت چوب 2-  گره های موجود در چوب 3-  قیمت چوب. افراد بر اساس این سه گزینه و بودجه ای که برای بازسازی یا راه اندازی آشپزخانه منزلشان در نظر گرفته اند چوب طبیعی مورد نیاز برای کابینت های چوبی آشپزخانه شان را انتخاب می کنند. کابینت های چوبی طبیعی هر چند که ممکن است جزو با دوام ترین و متنوع ترین انواع کابینت ها هنگام خرید باشند، اما معایب خاص خودشان را نیز دارند به طور مثال اگر در منطقه ای با رطوبت بالا زندگی می کنید انتخاب کابینت چوبی طبیعی گزینه ای مناسب برای شما نمی تواند باشد زیرا با گذشت زمان در اثر رطوبت هوا کابینت ها ممکن است تاب بخورند.

کابینت چوبی خاص-کابین نت

انواع کابینت آشپزخانه چوبی

1-کابینت چوب گردو:

کابینت چوب گردو یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین نوع کابینت های چوبی می باشد.چوب درخت گردو از جمله مقاوم ترین چوب ها می باشد. درخت گردو سازگار با تمامی محیط های جغرافیایی است و گسترش آن در تمامی قاره ها ثابت کننده همین ویژگی این درخت می باشد.درخت گردو با ارزش علاوه بر چوب دارای میوه نیز است که از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.کابینت چوب درخت گردو جزو مقاوم ترین کابینت ها در برابر رطوبت است زیرا چوب این درخت بسیار ریز دانه می باشد و همین امر سبب شده تا علاوه بر کابینت سازی در صنعت کشتی سازی نیز از این چوب استفاده گردد. کابینت چوب درخت گردو به هیچ عنوان ریش ریش نمی شود و دارای بافتی منسجم است و دارای خاصیت پیچ پذیری و چسب پذیری خوبی است  و به مرور زمان دچار ساییدگی نمی شود.از ویژگی های بارز کابینت چوب گردو وجود رگه و گره های های زیبا در آن است که چوب گردو را مناسب برای سبک های کلاسیک و کابینت هایی به سبک سنتی نموده است. حکاکی هایی که بر روی کابینت چوب گردو صورت می گیرد باعث جلوه دادن بیشتر این گره ها می شود و جذابیت آن را بیشتر می کند.کابینت چوب درخت گردو در عین متراکم بودن چوب استفاده شده در آن وزن بالایی ندارد به راحتی ابزار می خورد و پایدار است.کابینت چوب گردو در رنگ های قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و قرمز موجود می باشند و باعث ایجاد جلوه ای زیبا در سبک آشپزخانه هایی با کابینت چوب طبیعی می شوند.

2– کابینت چوبی افرا:

افرادی که دوست دار طبیعت هستند و خواهان استفاده از کابینت چوب طبیعی در منازل خود می باشند چوب افرا می تواند گزینه مناسبی باشد.درخت افرا جزو گونه هایی از گیاهان می باشد که قابلیت رشد در هر نوع خاکی را دارا می باشد. اما طبق بررسی های صورت گرفته مشخص گردیده که توانایی رشد درخت افرا در خاک های اسیدی مانند جنگل های مناطق شمال کشور بهتر و سریع تر از سایر نقاط  است. معمولا گونه هایی از درخت افرا که در خاک های اسیدی رشد می کند به دلیل شرایط مساعدتر رشدشان  زیباتر و پر پشت تر هستند. درخت افرا در صورتی که در معرض نور خورشید باشد می تواند رشد بهتری داشته باشد اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که اگر برای مدت زمانی طولانی در معرض آفتاب مستقیم قرار گیرد می تواند دچار آسیب شود.ساخت کابینت چوبی با چوب درخت افرا به دلیل ساختار و بافت ریز دانه ای که دارد می توان گفت راحت تر است و به راحتی می توان روی آن حکاکی انجام داد .می توان گفت کابینت چوب طبیعی افرا بسیار با دوام و با طول عمر بالاست که در برابر رطوبت و ضربه‌ از خود مقاومت نشان می دهد. می توان از چوب افرا برای ساخت کابینت آشپزخانه چوبی مدرن و کلاسیک استفاده نمود.چوب درخت افرا معمولا دارای طیف رنگی سفید تا کرم می باشد و افرادی که به دنبال کابینت تمام چوب سفید برای آشپزخانه خود هستند می توانند از چوب افرا استفاده نمایند.چوب درخت افرا به دلیل بافت ریز دانه ای که دارد به راحتی قابلیت رنگ پذیری را نیز دارا می باشد و می توان از این چوب در آشپزخانه چوبی مدرن، کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک هم به صورت خام و هم رنگ آمیزی شده استفاده نمود.

3-کابینت چوبی بامبو

اگر به دنبال ظاهری جدید برای آشپزخانه خود هستید چوب بامبو بهترین انتخاب است و می تواند سبکی مدرن را در آشپزخانه شما ایجاد نماید .چوب بامبو چوب طبیعی قوی و بسیار با دوام است که به دلیل همین ویژگی که دارد، در کف و به عنوان کابینت چوبی آشپزخانه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.به دلیل رشد سریع تر بامبو نسبت به چوب های دیگر این چوب به مراتب بهتر و سریعتر در دسترس قرار می گیرد.چوب بامبو بعد از 7 سال قابلیت برداشت و استفاده را دارد در صورتیکه چوب های طبیعی دیگر ممکن است چند دهه از عمرشان بگذرد تا بتوان از آنها در صنایع چوب استفاده نمود.رنگ طبیعی چوب بامبو بسیار زیباست رنگ آن آنقدر جذاب است که صاحبان منازل ترجیح می دهند کابینت چوبی بامبو منزلشان با همان رنگ طبیعی خودش اجرا شود و احساس نیازی به رنگ آمیزی آن نمی کنند. چوب بامبو به راحتی می تواند با رنگ های خنثی و سرد نیز ترکیب شود و به آنها گرمی ببخشد.چوب های بامبو از نظر قیمتی نسبتا گران هستند و می توان گفت قیمت متوسطی دارند و از نظر سبک طراحی به طور کلی بامبو باعث ایجاد سبکی مدرن در کابینت آشپزخانه چوبی می گردد.

چوب بامبو از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و تراکم بافت و قدرت آن بسیار زیاد می باشد.مقاومت چوب بامبو حتی از چوب های افرا و بلوط نیز بیشتر است.سبک بودن چوب بامبو،انعطاف پذیری و ظرافت این چوب در کنار مقاومت و استحکامی که دارد، چوب بامبو را گزینه مناسبی جهت استفاده در کابینت چوبی آشپزخانه نموده است.چوب بامبو در مقابل رطوبت نیز بسیار مقاوم می باشد چوب های بامبو به هیچ عنوان رطوبت را به خود جذب نمی کنند و مانند چوب های دیگر در اثر رطوبت پوسته پوسته نشده و ترک بر نمی دارند.به دلیل عدم جذب رطوبت ،محیط مناسبی برای رشد کپک ها نیستند و این یکی از ویژگی ها و مزیت های چوب بامبو نسبت به دیگر چوب های طبیعی می باشد زیرا اکثر صاحبان منازل نگران پوسیدگی ناشی از رطوبت و تجمع قارچ ها و کپک ها در کابینت های منزلشان هستند.یکی دیگر از ویژگی های چوب بامبو عدم تغییر سایز این چوب به مرور زمان است.شما می توانید آشپزخانه چوبی بامبو خود را به راحتی نگهداری نمایید و نگران هیچ گونه آسیب ناشی از رطوبت و حشراتی مانند موریانه و سایر عوامل خارجی نباشید.کابینت بامبو به راحتی پاک می شود و نگهداری از آن اصلا دشوار نیست. امروزه چوب بامبو به دلیل محکم و با کیفیت بودن و مقاومت در برابر فرو رفتگی و خرد شدگی که از خود نشان داده رونق خوبی پیدا کرده است و بسیاری از طراحان و معماران برای طراحی کابینت آشپزخانه چوبی ، چوب بامبو را پیشنهاد می دهند.

4-کابینت چوبی بلوط

بلوط چوبی است که به طور گسترده در دسترس است و کابینت های چوب بلوط را درطیف گسترده ای از انواع کابینت های چوبی می توان مشاهده کرد.کابینت بلوط در طراحی های کلاسیک آشپزخانه بسیار محبوب است . چوب بلوط دارای گره های درشت و قابل مشاهده است که آن را یک انتخاب محبوب برای کابینت چوبی آشپزخانه نموده است.چوب بلوط به دلیل ظاهر زیبا و سختی بالایش از چوب های پرکاربرد می باشد.چوب های بلوط رنگ بندی متنوعی دارند. شما می توانید چوب بلوط را در رنگ های خاکستری،قهوه ای و سفید مشاهده کنید. داخل چوب بلوط دارای طیف رنگی قهوه ای روشن تا تیره است و ظاهر آن سفید مایل به قهو ه ای روشن می باشد.پره های چوب در ابعاد بزرگ و به تعداد زیاد در سطح چوب بلوط قابل مشاهده است این ویژگی سبب تشخیص بهتر چوب بلوط از سایر چوب ها گردیده است.چوب بلوط در مقابل رطوبت مقاوم بوده و دچار پوسیدگی نمی شود.یکی از ویژگی های چوب بلوط چسب خوری و رنگ پذیری بالای آن است و به راحتی می توان توسط بخار چوب بلوط را خم کرد. به دلیل  سختی و مقاومت بالای چوب بلوط در مقابل سایش از آن برای ساخت کابینت آشپزخانه استفاده می شود.چوب بلوط قیمت پایین تری نسبت به افرا و گیلاس دارد و همین قیمت پایین به شما این امکان را می دهد که کابینت چوبی کلاسیک ارزان و با دوامی در رنگ های متنوع داشته باشید.

-کابینت چوبی کاج

کابینت چوبی کاج یک انتخاب محبوب در بین صاحبان منازل است.چوب کاج رنگی روشن به همراه گره های زیاد دارد که همین ویژگی سبب تمایز چوب کاج از سایر چوب ها گردیده و شناخت آن را آسان نموده است.چوب کاج یکی از پر کاربردترین و شناخته شده ترین چوب ها در سراسر جهان است. چوب کاج جزو چوب های نرم به حساب می آید و نسبت به تغییرات دمایی دچار انقباض و انبساط می شود، این چوب حساسیت بیشتری نسبت به حمله  قارچ ها و کپک ها دارد.چوب کاج بسیار مقرون به صرفه است این چوب نسبت به چوب های بامبو، افرا،بلوط و ماهون بسیار ارزان تر می باشد. قیمت مناسب سبب شده تا بسیاری از افراد برای ساخت کابینت چوبی منزل خود از چوب کاج استفاده نمایند.چوب کاج چوبی با دوام و البته نرم می باشد در نتیجه به راحتی در برابر خراشیده شدن فرو رفتگی آسیب می بیند از آنجایی که آشپزخانه ها دارای بیشتری تردد در محیط خانه هستند توجه به این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد.هنگام نصب کابینت آشپزخانه چوبی کاج ،اضافه نمودن اکسسوری ها و یراق آلات بر روی آنها و یا حتی جابجایی وسایل در فضای آشپزخانه لازم است این گزینه را به خاطر داشته باشید و با احتیاط بیشتری کارهای خود را انجام دهید.

6-کابینت چوبی گیلاس

کابینت آشپزخانه چوبی گیلاس به دلیل رنگ های گرم و غنی ای که دارد مورد پسند اکثر افراد می باشد.چوب گیلاس معمولا ته رنگ قرمز دارد ولی می توان رنگ های زرد تا قهوه ای تیره را نیز در آنها مشاهده نمود.بافت آن صاف بوده و به راحتی قابلیت رنگ پذیری دارد. یکی از دلایل محبوبیت چوب گیلاس برای کابینت های چوبی این است که به مرور زمان رنگ آن تغییر می کند چوب گیلاس با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و هوای گرم تیره تر می شود و همین امر سبب محبوبیت بیشتر این چوب و استفاده از آن برای ساخت آشپزخانه تمام چوب گردیده است. چوب گیلاس به طور کلی ریز دانه است و پس از رنگ آمیزی رنگ یکنواختی را ایجاد می کند و از نظر وزنی نسبتا سنگین می باشد،چوب گیلاس نسبت به سایش های روزانه کابینت ها مقاوم است.هر چند که چوب های گیلاس نسبت به چوب های ماهون ارزانتر می باشند اما نسبت به سایر چوب هایی که در ساخت کابینت آشپزخانه چوبی مورد استفاده قرار می گیرند گران تر هستند.

چوب گیلاس هر چند که مانند چوب بلوط و افرا محکم نیست اما به دلیل رنگ زیبا و براقیتی که دارد جزو چوب های محبوب به حساب می آید. چوب گیلاس سطحی براق و زیبا دارد و به راحتی ابزار می خورد و به دلیل قیمت بالایی که دارد افراد کمتری از این چوب استفاده می نمایند. می توان گفت افرادی که این چوب را برای کابینت چوبی آشپزخانه خود انتخاب می کنند پس از اجرای کابینت آشپزخانه می توانند شاهد ظاهری بسیار منحصر به فرد در آشپزخانه خود باشند. چوب گیلاس به راحتی قابلیت ماشین کاری  و پرداخت را دارد و به سرعت خشک می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های کابینت چوب گیلاس، بافت آن است که می تواند زیبایی آشپزخانه شما را دو چندان نماید و فضایی گرم در محیط آشپزخانه تان ایجاد کند.این چوب حساسیت بالایی به قارچ ها و کپک ها دارد و به همین دلیل در فضای داخلی ساختمان ها از آن استفاده می شود.در صورت عدم پردازش صحیح، چوب گیلاس می تواند دچار پوسیدگی شود.
کابینت های ساخته شده از چوب طبیعی دارای الگوهای منحصر به فرد و دانه های چوب هستند،  بنابراین ظاهر هر آشپزخانه کمی متفاوت با دیگری به نظر می رسد حتی اگر مواد کابینت یکسان باشد. هر کدام از چوب های طبیعی دارای مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد هستند که می توانند در بسیاری از موارد با هم ترکیب شده و یک کنتراست چشمگیری در فضای آشپزخانه ایجاد کنند. البته لازم به ذکر است نحوه قرار گیری کابینت های چوبی در کنار هم برای رسیدن به یک طراحی و فضایی زیبا بسیار اهمیت دارد و می تواند بر جذابیت هر چه بیشتر آشپزخانه شما تاثیر گذاشته و محیطی گرم و چشم گیر را ایجاد نماید.

7-کابینت چوبی راش:

چوب راش جزو با کیفیت ترین چوب ها به دلیل شکل پذیری و انعطاف بالا جهت ساخت کابینت چوبی است.در مناطق شمالی کشور نظیر مازندران و گیلان به دلیل رشد بسیار زیاد درخت راش به دلیل سایه پسند بودن این گونه از درختان بیشتر از کابینت چوب راش استفاده می شود.در صورتی که درخت راش برای مدت زمان طولانی در معرض نور آفتاب قرار گیرد دچار سوختگی می شود و این امر ممکن است در تنه درخت راش شکاف ایجاد نماید.کابینت چوب راش از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا دارای انعطاف پذیری بالایی بوده و و دارای سطحی یک دست و با گره های کم می باشد کابینت چوب راش معمولا به رنگ های کرم مایل به قرمز قابل اجرا می باشد.چوب راش جزو چوب های محکم و به نسبت سنگین در نظر گرفته می شود و انعطاف پذیری بالایش سبب شده تا علاوه بر ساخت کابینت چوبی راش در ساخت مبلمان و سایر وسایل چوبی مانند میز و صندلی ، کمد و غیره از این چوب استفاده شود.
قیمت چوب راش به مراتب مناسب تر از چوب گردو،ملچ و بلوط است همین امر نیز سبب استقبال افراد جهت اجرای کابینت چوب راش در منازلشان گردیده است.شما می توانید کابینت کلاسیک تمام چوب راش را با هزینه ای به مراتب پایین تر از سایر کابینت های چوبی در منزل خود اجرا نمایید.

8- کابینت چوب روس:

چوب روس چیست؟ حتما این سوال ذهن اکثر افرادی که به دنبال انتخاب و ساخت کابینت آشپزخانه چوبی برای منزل خودشان هستند را درگیر نموده است.به طور کلی کشور روسیه دارای شرایط آب و هوایی بسیار مناسبی برای پرورش درختان کاج است و می توان گفت یکی از بزرگترین صادر کنندگان چوب کاج در دنیا می باشد.به دلیل شرایط جغرافیایی و نزدیک بودن کشور روسیه به ایران بخش عمده ای از چوب های مورد نیاز و وارداتی کشور از روسیه تامین می شود.همین امر سبب شده تا به چوب هایی که از این کشور وارد ایران می شود چوب روس گویند. کشور روسیه علاوه بر چوب کاج چوب های دیگری مانند نراد ، بلوط و یکسری چوب های دیگر نیز به ایران صادر می کند.چوب روس به دلیل مقاومت بالایی که دارد و انعطاف پذیری مناسبش برای ساخت کابینت چوبی مدرن و سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا از انواع چوب های بادوام و با کیفیت برای ساخت کابینت های چوبی نظیر کابینت نئوکلاسیک، کابینت کلاسیک و حتی کابینت مدرن استفاده می شود.

5/5 - (28 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed