1. خانه
  2. مقالات
  3. اسلب سنگ طبیعی چگونه تولید می شود؟

اسلب سنگ طبیعی چگونه تولید می شود؟

برای تهیه اسلب سنگ طبیعی  ابتدا کوپ ها را مستقیم از معادن استخراج می کنند و بعد از انتقال به کارخانه سنگ بری آنها را به اسلب سنگ هایی با ضخامت های 1 سانتی متر،2سانتی متر،3 سانتی متری یا بیشتر تبدیل می کنند.روند برش، پولیش کاری و حمل و نقل سخت و حساس تر آنها باعث شده اسلب های سنگ طبیعی نسبت به سایر سنگ های طبیعی قیمت بالاتر یا کمتری داشته باشند.اسلب سنگ طبیعی بعد از انتقال از معدن به کارخانه برای برش به ورق هایی با ضخامت مختلف و اشکال مختلف، بهبود کیفیت سنگ،ساب خوردن و صیقلی شدن و پرداخت نهایی باید مراحل مختلفی را طی کنند.اسلب های سنگ در بلوک های بزرگ از دیواره معدن استخراج می شوند. سپس تولید کننده این بلوک ها را به اسلب یا ابعاد دیگر برش می دهد. این کار اغلب با حفاری، انفجار یا اره انجام می شود.

معادن اسلب سنگ طبیعی

حفاری و انفجار

هنگام حفاری و انفجار، مهم است که سنگ خرد نشود. برای جلوگیری از این امر، ابتدا اسلب سنگ  با استفاده از سوراخ هایی که برای تعیین خط برش ایجاد شده به صورت مستقیم برش داده می شود. انفجار بعضی از سنگها نسبت به سایرین آسان تر است، بنابراین فاصله بین سوراخ های مته بر این اساس متفاوت است. پس از آن که بلوک اولیه از معدن آزاد شد، می توان با استفاده از حفاری، انفجار، اره یا با قرار دادن میخ های مخصوص در سوراخ های مته و ضربه زدن با یک چکش به بلوک های کوچکتر آن ها را تقسیم کرد. در صنعت تولید تخته سنگ، بلوک های اولیه اغلب کوچک هستند و صفحات تخته سنگ به صفحات به تدریج نازک تری تقسیم می شوند.

حفاری و انفجار معادن اسلب سنگ

ورود کوپ به کارخانه

پس از ورود کوپ های اسلب سنگ طبیعی به کارخانه سنگ بری ابتدا سنگ ها وارد دستگاهی برای قواره ساختن سنگ می شوند تا در مرحله بعد استفاده از اره ها بر روی آنها راحت تر باشد. ابعاد سنگ معمولاً با اره شکل می گیرد. انواع اره های برش سنگ طبیعی ساخته شده از تیغه های پوشیده از الماس و اره قاب هستند که دارای بسیاری از تیغه های موازی، اره مستقیم و همچنین اره های مدور در اندازه های مختلف می باشند. امروزه روش های بسیار پیشرفته ای در زمینه اره کردن سنگ های گرانیت وجود دارد که شامل سیستم های کنترل پیشرفته و راه حل های یکپارچه برای تولید خط مونتاژ و بهینه سازی تولید می باشد.

مراجل حمل و نقل کوپ اسلب سنگ طبیعی

کوپ های سنگ پس از ورود به کارخانه سنگ بری برای برش خوردن وارد دستگاه اره نرم سخت بر یا نرم بر می شود که این اره های الماسه سنگ بری دارای تیغه های مختلف و قدرت های مختلف هستند.سنگ های طبیعی را با استفاده از دستگاه واترجت نیز برش می دهند در این روش توسط آب برش سنگ انجام می شود.در برش توسط دستگاه واتر جت آب به صورت مخروطی و با سرعت بالا از یک روزنه کوچک خارج می شود و اسلب سنگ را بسیار صاف و یکدست برش می دهد.

دستگاه مولتی وایر

استفاده از دستگاه مولتی وایر یکی دیگر از روشها برای برش و  تهیه اسلب سنگ های طبیعی است که همان کار اره ها را برای برش انجام می دهد اما پیشرفته تر از اره ها می باشد.سرعت برش سنگ ها در دستگاه مولتی وایر بیشتر از اره می باشد به طور مثال سرعت برش سنگ های نرم مانند تراورتن و مرمریت توسط دستگاه مولتی وایر چهار برابر اره می باشد.

دستگاه مولتی وایر

سیم های برش دهنده دستگاه مولتی وایر

دستگاه مولتی وایر یا چند سیم دستگاهی است که در آن از چند سیم الماسه برای برش همزمان چندین اسلب سنگ طبیعی استفاده می شود.تعداد سیم های الماسه این دستگاه بسته به سایز آن از ده تا هفتاد سیم می رسد.با این دستگاه می توان تمامی سنگ های نرم و سخت را برش داد و سرعت کارایی و راندمان تولید اسلب سنگ را افزایش داد.

سیم های برش دهنده دستگاه مولتی وایر

پس از برش اسلب سنگ طبیعی مرحله اپوکسی است. اپوکسی ترکیب شیمیایی یا طبیعی است که بسیار چسبناک بوده و تحت شرایط خاصی سخت می شود. به منظور افزایش استحکام سنگ طبیعی و ایجاد سطحی با ظاهری یکدست در حین فرآیند تولید اسلب سنگ طبیعی در کارخانه از اپوکسی آن استفاده می شود.بعد از انجام اپوکسی اسلب سنگ در دستگاه خشک کن یا هوای آزاد قرار می گیرد تا خشک شود.

برش کوپ

بعد از این مراحل سطح اسلب سنگ طبیعی صیقل داده می شود به صورتی که از ساینده های درشت شروع می شوند و سپس به سمت ساینده های ریزتر و ظریف تر حرکت می کنند تا اینکه سطحی کاملا صیقلی حاصل شود و رنگ و بافت  طبیعی سنگ بهبود یابد. از طرف دیگر می توان از ابزارهای مختلفی برای ایجاد یک سطح خشن استفاده کرد.در اینجا با استفاده از مواد و ماشین آلات ویژه ای پولیش کاری اسلب سنگ طبیعی انجام می شود تا اسلب سنگ جلا و براقیت خارق العاده ای پیدا کند علاوه بر این، پولیش اسلب سنگ طبیعی درزها و سوراخ های ریز سنگ را می گیرد و باعث می شود تا سنگ در برابر هر گونه آب و مواد دیگری نفوذ ناپذیر شود همچنین این مرحله باعث می شود تا بافت های زبر و خشن اسلب سنگ  به صورت آینه ای صیقلی شوند.

مراحل پولیش اسلب سنگ طبیعی

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed