1. خانه
  2. مقالات
  3. اسلب سنگ کوارتزیت چیست؟

اسلب سنگ کوارتزیت چیست؟

اسلب سنگ کوارتزیت در واقع یک نوع سنگ طبیعی است که مستقیماً از زمین استخراج می شود و بدون مهندسی قابل توجهی به صورت اسلب بریده می شود. اسلب سنگ کوارتزیت یک محصول نسبتاً جدید در بازار سنگ های طبیعی است.آن ها طیف بسیار زیبایی از رنگ و رگه را دارند و می توانند مانند اسلب سنگ گرانیت ، اسلب سنگ مرمر یا ترکیبی از هر دو به نظر برسند. اسلب سنگ کوارتزیت در واقع یک سنگ دگرگونی است. وقتی یک ماسه سنگ غنی از کوارتز توسط گرما ، فشار و فعالیت شیمیایی توسط فرآیند دگرگونی تغییر می کند تشکیل می شود.فرآیند دگرگونی سبب تبلور مجدد کوارتز های موجود در ماسه سنگ می شود همین امر سبب افزایش سختی و مقاومت اسلب های سنگ کوارتزیت شده است.

نحوه استخراج حمل و برش اسلب سنگ کوارتزیت

سطوح اسلب سنگ طبیعی از نظر سختی و ترکیب متفاوت است. بنابراین برش اسلب های سنگی تا حدی متفاوت خواهد بود. سختی و ترکیب هر دو می توانند بر تجهیزات مورد نیاز و روش برش تأثیر بگذارند. مراحل اساسی برای برش اسلب سنگ کوارتزیت عبارت است از: در ابتدا سنگ کوارتزیت از معادن به صورت کوپ استخراج می شود و پس از حمل به کارخانه مراحل برش و تهیه اسلب سنگ کوارتزیت آغاز می شود. پس از انتقال به کارخانه بایستی تیغه الماس مناسب برای برش سنگ کوارتزیت انتخاب شود  و اره مورد نیاز را برای برش اسلب سنگ تنظیم کنند .اسلب سنگ  را اندازه گیری کرده و  الگوی مورد نظر را برای انجام برش ها تنظیم می کنند.آب مورد استفاده برای خنک شدن سنگ و تیغه را روشن کرده و برش را طبق روال تعیین شده انجام می دهند.به دلیل سختی بالای سنگ کوارتزیت از تیغه های الماسی بسیار مقاوم برای برش اسلب سنگ استفاده می شود.اسلب سنگ کوارتزیت پس از استخراج و برش دقیق سنگ طبیعی کوارتزیت تولید می شوند تا اطمینان حاصل شود که از جذابیت زیبایی طبیعی برخوردار هستند.اسلب سنگ کوارتزیت بیش از حد متخلخل است و به دلیل تخلخل بالا نمی توان از آن به صورت خام استفاده کرد. به همین علت قبل از ورود به بازار، تخلخل موجود در آنها را از طریق اپوکسی کاملا بر طرف می کنند تا برای استفاده به عنوان کانتر و رویه کابینت آشپزخانه مناسب باشد.
دوام بالای اسلب سنگ کوارتزیت آن را به ماده ای بسیار سخت و برتر تبدیل می کند و استفاده از آن را نیز محدود می کند. سختی آن باعث سایش سنگین در سنگ شکن ها ، صفحه ها ، تخت های کامیون ، ابزارهای برش ، مته و سایر تجهیزات می شود.همین امر سبب شده تا قیمت کوارتزیت نسبت به سنگ مرمریت و گرانیت بالاتر باشد.

سنگ کوارتزیت

رنگ بندی اسلب سنگ کوارتزیت

اسلب سنگ کوارتزیت در خالص ترین شکل خودش سفید رنگ است، اما به طور معمول به رنگ سفید و خاکستری یافت می شود. از آنجا که سنگ کوارتزیت به طور طبیعی وجود دارد ، ناخالصی ها می توانند باعث شوند رنگ دیگری نشان دهد. به عنوان مثال اکسیدهای آهن باعث می شوند که کوارتزیت صورتی ، قرمز یا بنفش باشد. سایر ناخالصی های معدنی می توانند باعث شوند تا سنگ زرد ، نارنجی ، قهوه ای ، سبز یا آبی شود و این رنگ ها بسیار مورد پسند قرار می گیرند .
کوارتزیت  معمولاً به رنگ سفید تا خاکستری است. برخی از واحدهای سنگی که توسط آهن لک می شوند می توانند صورتی ، قرمز یا بنفش باشند. ناخالصی های دیگر می توانند باعث شوند که کوارتزیت زرد ، نارنجی ، قهوه ای ، سبز یا آبی باشد.

کانترتاپ کوارتزیت

منابع کوارتزیت در جهان

بیشتر اسلب سنگ کوارتزیت  از برزیل می آید ، ایالت متحده، کانادا، لهستان و آلمان جزو کشورهای دیگری هستند که بیشترین مقادیر از این سنگ را در جهان دارا می باشند.

خصوصیات فیزیکی اسلب سنگ کوارتزیت

سختی بالا: محتوای کوارتز اسلب سنگ کوارتزیت در مقیاس سختی Mohs سختی حدود هفت را به آن می دهد . سختی زیاد کوارتزیت را به سنگی مورد علاقه برای استفاده به عنوان ابزار برای ضربه توسط انسان های اولیه تبدیل کرده بود.
مقاومت در برابر اسیدها و مواد شیمیایی: کوارتزیت یکی از با دوام ترین و مقاوم ترین سنگ های طبیعی در مقابل واکنش با مواد شیمیایی در سطح زمین است که آن را گزینه ای مناسب برای صفحه کابینت نموده است.
مقاوم در برابر گرما: سنگ کوارتزیت در برابر گرما مقاومت بیشتری دارد. با توجه به اینکه این سنگ طبیعی از ماسه سنگ ساخته شده است که با فشار و درجه حرارت بالا در زیر سطح زمین تشکیل می شود ، دارای مقاومت شدید ذاتی در برابر گرما است.
مقاوم در برابر خط و خراش: اسلب سنگ کوارتزیت به دلیل وجود کوارتز متبلور شده در ساختارش و سختی 7 جدول موهس در برابر خط و خش کاملا از خود مقاومت نشان می دهد.
آنتی باکتریال و مقاوم در برابر جذب آب : اسلب سنگ کوارتزیت پس از برش و تبدیل شدن به اسلب وارد مرحله اپوکسی می شود پخت اپوکسی تمام خلل و فرج موجود در سنگ را پر کرده در نتیجه این سنگ طبیعی در مقابل جذب آب و لکه مقاوم بوده و از جهتی به دلیل عدم نفوذ آب به ساختارش و رشد نکردن قارچ ها و کپک ها کاملا آنتی باکتریال می باشد.  سنگ کوارتزیت شبیه به گرانیت دارای تخلخل کم است که به ویژگی های ضد باکتری ، ضد کپک زدن و تمیز کردن آن کمک می کند .

کاربردهای اسلب سنگ کوارتزیت

اسلب سنگ کوارتزیت ، با سختی موهس هفت همراه با مقاومت بیشتر ، در بسیاری از موارد از سنگ های گرانیت و مرمریت  برتر است.در برابر سایش مقاوم است در نتیجه می توان از آن در کف پله ها ، کاشی های کف و صفحات میز، کانتر و رویه کابینت آشپزخانه ها استفاده کرد. در برابر بیشتر مواد شیمیایی و شرایط محیطی مقاومت بیشتری دارد.

کانترتاپ گرانیت و کوارتزیت


سنگ کوارتزیت می تواند یک سنگ خرد شده بسیار مقاوم باشد که برای استفاده در سخت ترین کاربردها مناسب است. مقاومت در برابر سایش آن باعث شده بیشتر از بقیه سنگ های طبیعی مورد توجه معماران و طراحان قرار گیرد.
از اسلب سنگ کوارتزیت می توان برای بازسازی آشپزخانه و حمام ، به ویژه در صفحات پیشخوان نیز استفاده کرد.
سنگ کوارتزیت بسیار سخت است ، در واقع می توان از آن برای برش شیشه نیز استفاده کرد.

مراقبت و نگهداری اسلب سنگ کواتزیت

اسلب سنگ کوارتزیت مانند گرانیت به نگهداری کم نیاز دارد.بسیاری از افراد نمی دانند چگونه صفحات پیشخوان کوارتزیت را تمیز کنند. برای جلوگیری از ایجاد لکه بر روی سطوح سنگ بلافاصله باید با پارچه ای مرطوب سطح آن را پاک کرد. برای تمیز کردن روزمره از آب و صابون ملایم استفاده کنید. صفحات میز کوارتزیت معمولاً 1الی2 بار در سال نیاز به آب بندی مجدد دارند. این بخش مهمی از مراقبت از میزهای کوارتزیت است. برای از بین بردن لکه ها روی میزهای کوارتزیت ، ابتدا سعی کنید لکه را با مخلوط آب و مواد شوینده ملایم ظرف پاک کنید. در صورت عدم موفقیت ، آب را با چند قطره آمونیاک و پراکسید هیدروژن مخلوط کنید.برای لکه های مداوم ، از ضماد استفاده کنید که خمیری است که باید آن را به طور کلی روی محل لکه دار قرار دهید و آن را با پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید تا یکی دو روز بگذرد سپس پاک نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed