1. خانه
  2. مقالات
  3. گرانیت یا کوارتز؟کدام صفحه کابینت بهتر است؟

گرانیت یا کوارتز؟کدام صفحه کابینت بهتر است؟

گرانیت یا کوارتز میتوان گفت بهترین ها در بین صفحه کابینت ها همین دو متریال هستند. از نظر ترکیبات تقریبا نزدیک به هم می باشند البته هر کدام از آنها نقص نیز دارند. اشخاصی که میخواهند در فضای آشپزخانه خود بهترین صفحه کابینت را داشته باشند در انتخاب بین این دو صفحه کابینت به مشکل برمی خورند به این دلیل که جفت این متریال ها جزو بهترین ها جهت استفاده به عنوان رویه کابینت هستند. می توان گفت افرادی که اطلاعات جامع و کاملی در مورد این دو صفحه کابینت دارند و کارشناس هستند میتوانند بر اساس خواسته ی مشتری بهترین گزینه را به او پیشنهاد دهند. کارشناسان ما در مجموعه کابین نت تصمیم گرفته اند که نکات مثبت و منفی این دو متریال را مورد بررسی قرار دهند تا شما بر اساس خواسته خود بهترین انتخاب را انجام دهید.در این مقاله نکات مختلف و مهمی که در یک صفحه کابینت مورد نیاز است را مورد بررسی قرار میدهیم به عنوان مثال قیمت مناسب،مقاومت بالا نسبت به خطرات احتمالی و…. امیدواریم در پایان مقاله شما بتوانید بهترین صفحه کابینت را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید.

صفحه کابینت سنگ گرانیت

قبل از هر چیز در نظر داریم تا توضیح کاملی برای هر کدام از آنها برای شما شرح دهیم. اسلب سنگ گرانیت چگونه تولید میشود؟ در جواب این پرسش بایستی بگوییم که تنها متریالی که کاملا طبیعی است و مناسب برای استفاده به عنوان صفحه کابینت می باشد گرانیت است. گرانیت از دل زمین استخراج میشود به صورت کوپ های بزرگ در ابعاد مختلف که بعد از استخراج برای اینکه بتوان از آنها استفاده کرد تبدیل به اسلب هایی با ضخامت و ابعاد متفاوت میشود. در طی این مراحل هیچگونه مواد ساخته شده با دست انسان به این متریال اضافه نمی شود و کاملا طبیعی است همین طبیعی بودن باعث این میشود انسان ها بیشتر تمایل داشته باشند تا از این صفحه کابینت گرانیتی استفاده کنند. متریالی که دارای رگه ها و دانه بندی بسیار خاص و چشمگیر است که در همان نگاه اول نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

مطالعه شود: اسلب سنگ گرانیت چیست؟

صفحه کابینت کوارتز

بعد از توضیح مختصری که در مورد سنگ گرانیت دادیم در این قسمت می خواهیم نزدیک ترین سنگ مصنوعی به سنگ های طبیعی را برای شما شرح دهیم. دومین متریالی که میتوان گفت نسبت به باقی صفحه کابینت های موجود در بازار به سنگ های گرانیتی شبیه تر می باشد کوارتز است. کوارتز را نزدیک ترین سنگ به سنگ های گرانیتی می دانند زیرا 93 درصد این متریال از کوارتز طبیعی تشکیل شده است و 7 درصد باقیمانده آن از رزین ساخته شده است. از طرفی دیگر همین نام کوارتز نیز می تواند بیان کننده استحکام و مقاومت بالای این صفحه کابینت باشد. مقاومت بالای کوارتز به دلیل ترکیب اصلی سازنده آن یعنی کوارتز می باشد که از درجه سختی بالایی برخوردار است این متریال همواره برای بهترین بودن از نظر کیفیت و دوام با گرانیت در رقابت بوده است.

اجرا گرانیت و کوارتز-کابین نت

قیمت کدام یک مناسب تر است؟کوارتز یا گرانیت؟

همانطور که در تمامی مقالات مقایسه ای انواع صفحه کابینت ها ذکر کردیم، بحث قیمت اولین فاکتور انتخاب هر مشتری می باشد به دلیل اینکه مشتری در درجه اول به دنبال قیمت مناسب است و در نظر دارد تا نسبت به مبلغی که می خواهد هزینه کند متریالی مناسب تهیه کند سپس در مراحل بعدی به دنبال بهترین و کاربردی ترین می باشد. افرادی که در درجه اول کیفیت و کاربردی بودن صفحه کابینت به جای هزینه برایشان در اولویت است به سراغ صفحه کابینت گرانیت و کوارتز می روند. می توان گفت این دو متریال به دلیل کیفیت بسیار بالایی که دارند قیمت بالاتری نیز نسبت به سایر صفحه کابینت های موجود در بازار دارند. خب حال این سوال پیش می آید بین گرانیت و کوارتز کدام یک قیمتی مناسب تر دارد؟

برای مقایسه قیمت گرانیت و کوارتز باید این نکته را در نظر بگیریم که نمی توان قیمت دقیق و واحدی برای گرانیت ها در نظر گرفت زیرا قیمت سنگ اسلب گرانیت بر اساس یکسری موارد از جمله : ابعاد، سختی استخراج، وارداتی بودن و … تخمین زده می شود و نمیتوان قیمت واحد و دقیقی برای سنگ اسلب گرانیت در نظر گرفت. اما در مورد قیمت کوارتزها بایستی در نظر بگیریم که کوارتز محصولی شرکتی است مانند کوارتز توتم ، کوارتز برد استون و کوارتز سایلستون. این محصولات بر اساس رنگ، دانه بندی و رگه دار بودنشان توسط شرکت تولید کننده قیمت گذاری می شوند و همواره قیمتی ثابت و مشخص دارند. این محصول مخصوصا در انواع وارداتیش دارای قیمتی بالاتر از سایر صفحه کابینت های موجود در بازار است. به طور کلی اگر بخواهیم مقایسه ای بین قیمت گرانیت یا کوارتز انجام دهیم قیمت صفحه کابینت کوارتز مناسب تر از صفحه کابینت سنگ طبیعی گرانیتی می باشد.

تنوع طرح و رنگ در گرانیت یا کوارتز؟ کدام یک تنوع بیشتری دارد؟

یکی از فاکتور هایی که مشتری را نسبت به یک متریال جذب میکند تنوع طرح و رنگ یک متریال است. طرح و رنگ جذاب سبب سهولت در انتخاب توسط مشتری می شود. رنگ بندی و طرح محصولات در کوارتز دارای محدودیت است و متاسفانه کوارتزها دارای تنوع زیاد در طرح و رنگ نیستند. شاید یک یا دو شرکت توانسته باشد طرح های مختلفی تولید کند آن هم محدودیت دارای محدودیت است و تنوع بالایی ندارد این مورد سبب شده مشتریان در مقایسه با سنگ گرانیت تمایل کمتری به خرید محصولات کوارتز از خود نشان دهند در صورتیکه در مورد گرانیت باید بگوییم تنها متریالی است که حتی یک کوپ که از دل کوه استخراج می شود اسلب هایی کاملا شبیه هم ندارد و طرح های مختلفی دارد و بیشترین تنوع طرح و رنگ را در جهان دارد و همواره طرح ها و رنگ های متنوعی از سنگ های گرانیت از دل زمین استخراج می شود. سنگ گرانیت یک متریال کاملا طبیعی است و دانه بندی و رگه های خاص خودش را دارد این تنوع در طرح و رگه بندی سبب جذابیت هر چه بیشتر این محصول شده است و همین ویژگی سبب شده تا گرانیت در جایگاهی بالاتر از سایر صفحه کابینت ها قرار بگیرد.

مقاومت در برابر ضربه و فشار، کدامیک مقاوم تر است؟ کوارتز یا گرانیت؟

یک صفحه ابینت مناسب جهت استفاده در فضای آشپزخانه می بایست یکسری استاندارد ها را داشته باشد از همه مهم تر مقاومت در برابر ضربه و فشارهای احتمالی است. اینکه در اثر وارد شدن ضربه دچار شکستگی نشود. می توان گفت هر دو متریال کوارتز و گرانیت در برابر وارد شدن فشار و ضربه ناگهانی مقاوم هستند و به سختی برای آنها مشکلی پیش می آید برای همین نیز ماندگاری زیادی دارند. اما اگر بخواهیم خیلی دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم بایستی به اطلاع شما عزیزان برسانیم کوارتز به دلیل مصنوعی بودن و استفاده بیش از 90 درصد پودر سیلیس در ساختارش دارای مقاومت بیشتری نسبت به گرانیت است که علاوه بر کوارتز کانی های دیگری نیز در ساختارش موجود می باشد. موردی که در این قسمت ذکر کردیم دلیل بر ایراد داشتن سنگ اسلب گرانیت نیست این سنگ طبیعی نیز بسیار مقاوم می باشد ولی در مقایسه با کوارتز در جایگاه دوم قرار می گیرد. اما لازم است این نکته را نیز در این قسمت شرح دهیم که در صورتیکه هر کدام از متریال گرانیت یا کوارتز دچار شکستگی یا لب پری شوند نمی توان آنها را ترمیم کرد مگر اینکه ایراد بوجود آمده بسیار جزیی باشد.متاسفانه در صورت شکستگی عمیق در قسمتی از صفحه کابینت می بایست آن قسمت به طور کامل تعویض گردد. البته همانطور که ذکر کردیم به ندرت امکان دارد سنگ گرانیت یا کوارتز دچار شکستگی شوند چون هر دو به شدت مقاوم هستند.

مقاومت در برابر گرما و حرارت کدامیک بیشتر است گرانیت یا کوارتز؟

به دلیل قرار گرفتن اجاق گاز بر روی صفحه کابینت های آشپزخانه می توان گفت این متریال در معرض حرارت و گرمای مستقیم قرار دارد. پس باید این نکته را در نظر بگیریم و متریالی که به عنوان صفحه کابینت در آشپزخانه مورد استفاده قرار می دهیم در اثر حرارت ناشی از اجاق گاز دچار تغییر حالت و سوختگی نشود.حرارت بالای اجاق گاز ممکن است باعث تغییر رنگ و دفرمه شدن صفحه کابینت ها شود.در حال حاضر متریال های گرانیت و کوارتز دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و گرمای ناشی از اجاق گاز هستند و در اثر حرارت دچار تغییر رنگ و انقباض و انبساط ناگهانی نمی شوند.اما در مقایسه این دو متریال از نظر مقاومت در برابر حرارت باید این نکته را در نظر بگیریم که سنگ گرانیت از سرد شدن مواد مذاب آتشفشانی تولید شده است و دارای مقاومت بسیار بالاتری نسبت به کوارتز که یک سنگ مصنوعی است و نهایت حرارتی که می تواند تحمل کند 180 تا 200 درجه است دارد. البته این نکته را در نظر بگیرید برای استفاده از هر کدام از انواع صفحه کابینت های موجود در بازار حتما هنگامی که می خواهید قابلمه ای بسیار داغ را بر روی آنها قرار دهید از پدهای گرماگیر استفاده نمایید.

سخن پایانی

با توجه به بررسی هایی که از این دو صفحه کابینت داشتیم می توان به این نتیجه رسید که برای داشتن یک فضای بسیار خاص می توان از سنگ گرانیت استفاده نمود این سنگ علاوه بر داشتن رگه ها و دانه بندی خاص دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت و ضربه می باشد و در سه فینیش براق، مات و چرمی در بازار موجود است که می توانید متناسب با سبک دکوراسیون آشپزخانه منزلتان فینیش مورد نظر را انتخاب کنید اما کوارتز فقط داری فینیش نیمه براق است. در این قسمت انتخاب نهایی را بر عهده شما عزیزان می گذاریم تا طبق سلیقه خود اقدام به خرید هر کدام از صفحه کابینت ها نمایید.

5/5 - (26 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed